HomeAmerika’da İş Kurmak

Amerika'da iş kurmak ticari anlamda birçok avantaj sağlarken, yatırımcılara teşvik amacıyla kolaylık da sağlar. Şirketiniz 7 günde aktif olsun

Amerika’da iş Kurmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Amerika’da iş kurmak bazı büroktatik yolları vardır. Bunlar adım adım takip edilip uygulanırsa, şirket kurmak zor değildir. Şirket kurmak isteyenlere yardımcı olacak çok yararlı bir program da mevcut.

SelectUSA Amerika’da yatırım yapmayı düşünen yatırımcıların bu konuda her türlü danışmanlık alabilecekleri ücretsiz bir danışma programıdır. SelectUSA 2011 yılında Barack Obama tarafından kuruldu. SelectUSA programı ile yeni yatırım yapmak isteyenler veya var olan şirketlerini büyütmek geliştirmek isteyen iş sahiplerine bu konuda yardımcı olmayı amaçlayan programlardan biridir.

SelectUSA Programının Sağladığı Avantajlar

SelectUSA yatırımcıları Amerika’da iş kurmak veya daha büyük yatırımlar için teşvik alabilecekleri kurumlarla buluşturmayı hedefler. Bu konuda federal programların neler olduğu konusunda bilgi verir. SelectUSA yatırımcının sektörde hangi kurumlarla bağlantı kurması gerektiği ve iş potansiyeli konusunda yatırımcıların karşılaşabileceği engellerin neler olduğunun belirlenmesi ve bu engellerin kaldırılmasına yönelik kolaylaştırıcı ve teşvik edicidir.

Amerika’da Yatırım Yapacak Olan Yatırımcıları Teşvik Sağlanması

Amerika’da yatırım yapacak olan iş sahipleri SelectUSA programından ücretsiz yararlanabilirler. Yatırımcının hangi sektörde iş yapacaklarını belirlemelerinin ardından, o işin hangi eyalette potansiyeli olduğu konusunda bilgilendirir. Ayrıca, hangi eyalette yatırım yapılmasının daha karlı olacağı biçiminde de iş sahiplerini bilgilendirilir. Bunun için yatırım sahibi uygun bir eyaleti seçerek yapacağı iş türünün o bölgede ne kadar aktif olduğunu bulabilir ve kararlarını buna göre somutlaştırabilir.

Amerika’da Üretim Yapmak Ne Kadar Maliyet İster İşçi Fiyatları Ne Düzeydedir?

SelectUSA Amerika’da yatırım yapmak isteyen yatırımcıların bu konuda mali değerlendirmelerini kategorize ederek sunan programlardan biridir. Gerek Amerika’da gerekse başka ülkelerde üretim yapmanın avantajları veya karşılaşılacak riskleri değerlendirir.

Amerika’da iş Kurmak İçin Hangi Şirket Tercih Edilmelidir?

SelectUSA programı yatırım yapmak isteyen yatırımcılara farklı şirket seçenekleri sunarak bunların avantaj ve dezavantajlarını ortaya koyar. Bu şirketler;

  • Adi şirket
  • Kolektif ortaklık
  • Komandit ortaklık
  • Limited ortaklık
  • C şirketi
  • S şirketi

Farklı şirket türleri seçenekleri ile bu şirketlerin farklı eyaletlerde kurulması, sağlayacağı avantajlar ve kayıt şartları için SelectUSA programından bilgi alabilirsiniz.

Amerika’da iş Kurmanın Yasal Yükümlülükleri

SelectUSA programı kurulacak şirketin ruhsat ve izin belgeleri konusunda araştırma yapmanızı sağlar. Bunun için programa girip posta kodunu yazarak generalizing seçeneğiyle ruhsat ve izin belgesi hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Amerika’da iş Kurmak

Amerika’da iş kurmak ticari anlamda birçok avantaj sağlarken, yatırımcılara teşvik amacıyla kolaylık da sağlar. Amerika’da farklı kurabileceğiniz şirket seçenekleri vardır. Bunlar;

  • C türü şirket
  • S türü şirket
  • Limited şirket (LLC)

C türü şirket

C türü şirket Amerika’da iş kurmak isteyenlerin genellikle tercih ettiği en yaygın şirket türüdür. C-corp olarak bilinir. C türü şirketin kuruluş maliyeti diğerlerine göre daha yüksektir. Ancak diğerlerinden farklı bir avantajı ise kişisel sorumluluk anlamında şirket sahiplerini korumayı sağlar. Aynı zamanda C türü şirkette dilediğiniz kadar hissedar olabilir.

S – Türü Şirket

S türü şirket diğerinden daha farklıdır. S türü şirkette vergilendirme, hissedarların sayısı da maksimum 100 hisseye kadar çıkabilir.

Limited Şirket LLC

Amerika Birleşik Devletleri’nde limitet şirket özel şirket olarak bilinir. Şirketin sahibi ve diğer üyeleri şirketin borçlarından muaftır. Şirketler, kurumsal şirketler statüsünde olmadıkları için onlar gibi vergilendirmeye de tabi değildir.

Şirketin Kurulacağı Eyaleti Seçmek

Bu aşamada şirketin hangi eyalette kurulacağının belirlenmesi önemlidir. Farklı eyaletlerde kurulan şirketlerin vergi ve imar yasaları da birbirinden farklılık gösterir. Şirket hangi eyalette kurulacaksa o eyaletin yasaları çerçevesinde belirlenir.

Şirketin İsmini Bilir Demek

Şirket kurmaya karar veren yatırımcılar öncelikle şirketin ismini belirlemek durumundadır. Ardından şirketin web sitesi ayırmaç tasarımı resmi kaşe ve sosyal medya hesapları bu isim üzerinde açılacağı için şirketin isminin belirlenmesi bu anlamda önem taşır. Şirket isminin özgün olması gerekir. Örneğin Amerika’da banka, üniversite, kolej isimlerinin kullanılmasına izin verilmez. Bunun için eyalet eğitim sekreterliğinden izin alınmalıdır. Birçok eyalette şirket ismi belirlenirken bunun için kullanılan bir program vardır ve hangi ismin uygun olup olmadığı kontrol edilir. Bu nedenle şirket kaydı reddedilebilir.

Kayıtlı Bir Ajans Ve Adres Bulmak

Şirket kurulduktan sonra bulunduğu eyalette fiziki bir adresinin olması gerekir. Bunun için resmi evrak ve yasal belgelerin kargo edilmesi durumunda adres önem taşır. Bu konu ile ilgili ajans bularak ajans ihtiyacınızı karşılamalısınız.

Şirket Kaydı

Yatırımcıların şirket kaydı aşaması eyaletlere göre farklılık gösterir. Her eyaletin farklı kayıt çeşitliliği vardır. Şirketin kaydı yapıldıktan sonra şirket tüzel bir kişiliğe sahip olur. Bazı eyaletlerde federal hükümete kayıt yapılması gerekirken diğer başka eyaletlerde böyle bir zorunluluk yoktur. Şirket kayıt işlemleri de belli bir ücrete tabidir. Bu ücret de eyaletlere göre değişiklik gösterir.

EIN Numarası ( İstihdam Kimlik Numarası)

İstihdam kimlik numarasının Türkiye’deki karşılığı vergi numarası anlamına gelir. Bu numara ile şirketin vergi ödemeleri, şirkete eleman alınması, şirketin banka hesabı açma yetkisi bu istihdam kimlik numarası ile gerçekleştirilir. İş kaydı yapılan şirket EIN numarası alır. EIN numarası almak için ise bağlı bulunulan eyaletinin gelir hizmetlerine başvurulur. Şirket kurulduktan sonra vergi ödeme türünün hangisi olduğunu bilmek gerekir. Bazı eyaletlerde yerel vergi yükümlülüğü bulunur. Bir hukuk bürosundan yardım almalısınız.

Şirket Adına Amerika’da Banka Hesabı Açmak

Şirketinizin devamlılığı ve aynı zamanda Amerika yasalarınca korunabilmesi için kazandığınız paranın yasal bir biçimde harcanmasını sağlayacak şirket adına bir banka hesabı açılmalıdır. Vergi numarası yani EIN numarası bunun için de gereklidir.

Amerika’da Cep Telefonu Numarasına Sahip Olmak

Şirket kurulduktan sonra şirketin ticari faaliyetlerinin yürütülebilmesi için hem müşteriler hem de şirket çalışanları ile iletişim halinde olmak gerekir. Bu nedenle Amerika Birleşik Devletlerine ait bir cep telefon numarası gereklidir.

Vergi Borcunun Takip Edilmesi

Şirket kurulduğu federal devlet veya eyaletin vergi kanunlarına göre vergilendirilir. Bunun için öncelikle vergi mükellefi olduğunuzu gösteren bir kimlik numarası gerekir. Vergi yükümlülükleri eyaletler arası değişiklik gösterdiği için bağlı bulunduğunuz eyaletinin vergi yükümlülüklerini öğrenmelisiniz.

Lisans Ve İzin Başvuruları

Amerika’da şirket kuran yatırımcıların bağlı bulundukları eyaletteki yasal gereksinimlere ihtiyaçları vardır. Bu ticari faaliyetler açısından önemlidir. Federal bir kurum tarafından faaliyetler düzenlenmiş ise federal lisans alınmalıdır. Lisans eyalet yerel yönetimlerinden alınmalıdır.

Gerekli İşletme Sigortası

Amerika’da şirket kuran yatırımcıların şirket bünyesinde çalışacak elemanların tazminat, işsizlik ve emeklilik tazminatını ödeyebilmeleri için zorunlu olarak sigorta yapılması gerekir. Bazı eyaletlerde sigortalanma şartları birbirinden farklıdır. Ek sigorta şartı arayan eyaletler de vardır. Vardır. Şirket kurma aşamasında daha sonra sorun yaşanmaması için şirket açma şartlarını doğru anlamak sorun yaşanmaması açısından önemlidir.

SelectUSA Danışmanlığı

Amerika Birleşik Devletleri’nde şirket kurmak isteyen yatırımcıların şirket kurma koşullarını yerine getirmeden önce SelectUSA programı aracılığı ile şirket kurma aşamasında sağlanacak teşvik avantajlarını öğrenmeleri yararlarına olur. Bu anlamda SelectUSA Amerika Birleşik Devletleri’nde şirket kurmak isteyen diğer bütün devletler ve Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşlarına her iki ülkenin karşılıklı çıkarları doğrultusunda sağlanacak istihdam konusunda yardımcı olur. Yatırım yapılacak ürünlerin, ticari malların Amerika’da doğru eyaletlerde ve bölgelerde yapılması konusunda yardımcı. Karşılıklı ticari ilişkilerin gelişmesi ve her iki ülkenin ekonomik çıkarları doğrultusunda SelectUSA programı yatırımcıları yönlendirir ve bu konuda hangi teşviklerden yararlanmaları gerektiği konusunda yardımcı olur.

https://novagroupusa.com/wp-content/uploads/2019/12/2-1.jpg

Amerika ŞirketHakkında

Amerika Şirket bir Nova Group Holding iştirakidir

OfislerimizNerelerdeyiz

https://novagroupusa.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png

Sosyal Medya HesaplarımızBizi Takip Edin

Sosyal medya hesaplarımızdan bizleri takip edebilirsiniz

Amerika ŞirketHakkında

Amerika Şirket bir Nova Group Holding iştirakidir

OfislerimizNerelerdeyiz

https://novagroupusa.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png

Sosyal Medya HesaplarımızBizi Takip Edin

Sosyal medya hesaplarımızdan bizleri takip edebilirsiniz